İstanbulda İmamoğlunun həbsinə etirazlar artır
Yüz minlərlə demokratiya tərəfdarı nümayişçi İstanbulda həbsdə olan bələdiyyə sədri Əkrəm İmamoğlunu dəstəkləmək üçün küçələrə çıxıb. İmamoğlu, korrupsiya ittihamı ilə həbs edilib və bu, ölkədə böyük etirazlara səbəb olub.
O, ittihamları rədd edir və həbsinin siyasi motivli olduğunu bildirir. Şənbə günü izdiham o qədər böyük olub ki, etirazçılar qonşu parka da töküldülər. İmamoğlunun həyat yoldaşı Dilek, etirazçılara mübarizəyə davam etməyə çağırıb, və "Haqq, qanun, ədalət!" şüarları səsləndirərək, bayraqları dalğalandırıblar.
İmamoğlu 2028-ci ilin prezident seçkilərində CHP-nin namizədi kimi irəliləyir və Ərdoğanla mübarizə aparmaq üçün ən güclü rəqib kimi tanınır. İmamoğlunun həbsindən sonra ölkə boyu bir çox kütləvi etirazlar keçirilib, etirazçılar polis tərəfindən gözyaşardıcı qaz və rezin güllələrdən istifadə edən sərt müdaxilələrlə üzləşiblər.
"Ulusum". az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, etirazları işıqlandıran bir neçə jurnalist həbs edilib, o cümlədən BBC müxbiri Mark Louen, o, düzgün mətbuat akkreditasiyasına malik olmadığı üçün deportasiya edilib. Hökumət İmamoğlunun həbsinin siyasi motivli olduğunu inkar etsə də, beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlıqları artır, çünki İmamoğlunun işinə məhkəmədə ədalətli baxılmayacağı barədə ciddi suallar var. Bu, ölkədə demokratik dəyərlərin zəifləməsi və müstəqil ədliyyənin mövcudluğu barədə böyük narahatlıq yaradıb.