Rusiya jurnalistlərinin həlak olması ilə bağlı başsağlığı verildi
Martın 24-də Rusiya Federasiyasının media əməkdaşları “İzvestiya” qəzetinin hərbi müxbiri Aleksandr Fedorçak, “Zvezda” telekanalının operatoru
Andrey Panov və sürücü Aleksandr Sirkeli həlak olub. “Zvezda” telekanalının müxbiri Nikita Qoldin isə ağır yaralanıb. Azərbaycan Respublikasının
Bu hadisə ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi Rusiya Federasiyasının media nümayəndələrinin həlakı ilə əlaqədar başsağlığı verib.
"Ulusum". az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, başsağlığında deyilir: “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi baş vermiş hadisədən kədərləndiyini bildirir, vəzifə borclarını yerinə yetirərkən həyatını itirmiş media nümayəndələrinin yaxınlarına, Rusiyanın media ictimaiyyətinə başsağlığı verir və yaralanmış jurnalistin tezliklə sağalmasını arzulayır.
Bildiririk ki, münaqişə zonalarında çalışan jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin olunması mühüm şərtdir.
Xatırladaq ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycan mediası da dəfələrlə bu kimi itkilərə məruz qalmışdır. Belə ki, 1991-ci ildə “Molodyoj Azerbaydjana” qəzetinin müxbiri Salatın Əsgərovanın qətlə yetirilməsindən başlamış 2021-ci ildə Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində Ermənistan silahlı qüvvələrinin basdırdığı tank əleyhinə minaya düşərək həyatlarını itirmiş Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin müxbiri Məhərrəm İbrahimovun və Azərbaycan Televiziyasının operatoru Sirac Abışovun həlak olmasına qədər Azərbaycan mediası çoxsaylı qurbanlar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi, jurnalistlərin həyatı üçün təhlükəsiz iş şəraitinin təmin edilməsinin vacibliyini bir daha xatırladır. Eyni zamanda, münaqişə zonalarındakı təhlükələrə baxmayaraq, informasiya əldə etmə prosesinin heç bir halda pozulmamalı olduğunu bildirir.