28-03-2025, 20:32 0 Dünya
AK avropalılara müharibəyə hazırlıq çağırışı edib
Avropa Komissiyası avropalılara mümkün müharibəyə hazırlıq görmək çağırışı edib.
“Ulusum”.az-ın məlumatina görə, məlumatina görə, bu barədə "Strana.ua" xəbər verir. Eyni zamanda, onlara ən azı üç günə yetecek qida ehtiyatı toplamağı tövsiyə ediblər. Bu təklif Macarıstanda geniş reaksiya doğurub, burada belə bir yanaşmanın məqsədəuyğunluğu ciddi şəkildə sual altına alınıb.
Macarıstanın Xarici İşlər Naziri Peter Siyarto bu barədə belə deyib: "İlk başda bunu zarafat və ya trolling kimi düşündük, amma sonra bunun ciddi olduğunu anladıq... XXI əsrin əvvəllərində avropalıların 72 saatlıq sağ qalma paketi hazırlaması nə məqsəd güdür?"
Bu təklif Avropa İttifaqının Hazırlıq Strategiyasında öz əksini tapıb. Həmçinin, həmin strategiyada üzv ölkələrə "əsas materialların saxlanması, böhran planlaması, sığınacaq imkanlarının mövcudluğu, kritik ərazilərin və məkanların təmin edilməsi" ilə bağlı tövsiyələr verilib.
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban da bu məsələyə münasibət bildirərək, Avropa İttifaqı rəhbərliyinin Ukrayna münaqişəsini davam etdirməyə sadiq olduğunu bir daha təsdiq edən hadisənin Parisdə keçirilən Kiyevi dəstəkləmək məqsədilə təşkil edilmiş görüş olduğunu vurğulayıb. Hökumət başçısı, eyni zamanda, vətəndaşlarını Avropa Komissiyasının tövsiyələrinə riayət etməməyə çağıraraq, Budapeştin Brüsselin hərbi macəralarına qatılmayacağını bəyan edib.