1 aprel bütün dünyanın güldüyü gündür
1 aprel, dünya miqyasında qeyd edilən və "Gülüş günü" olaraq tanınan bir gündür. Bu günün əsas məqsədi gülüş və əyləncədir, çünki insanlar bu gündə bir-birini zarafatlarla aldadır və şənlik yaradırlar. 1 aprel, yalnız bir tətil günü olmaqla qalmır, həm də mədəniyyətlərarası əlaqə yaradan bir fenomenə çevrilmişdir.
1 Aprelin Tarixi
1 aprelin əsl tarixi kökləri XVI əsrə gedib çıxır. Fransada, 1582-ci ildə Papa XIII Gregori tərəfindən tətbiq edilən yeni təqvimlə (Qriqoryan təqvimi) Yeni il əvvəlki təqvimdə olduğu kimi martın sonlarında deyil, 1 yanvarda qeyd edilməyə başlandı. Lakin bu dəyişiklik tam olaraq hər kəs tərəfindən qəbul edilmədi. Bəzi insanlar hələ də martın sonunda Yeni ili qeyd etməyə davam edirdilər və onlara "aprel axmaqları" deyilməyə başlanıldı. Bu insanlar üçün fırıldaqçı hədiyyələr, boş qutular və mövcud olmayan bayramlara dəvətlər göndərilirdi. Beləliklə, 1 aprelin ətrafında gülüş və zarafatlar formalaşdı.
1 Aprelin Modern Versiyası
Zaman keçdikcə, 1 aprel dünyanın hər yerində "gülüş günü" kimi qeyd edilməyə başlandı. Bu gün insanlara gülüş və əyləncə bəxş edir. Bütün yaş qruplarından insanlar bu gündə bir-birilərinə zarafatlar edərək, əylənirlər. Mətbuat, televiziya və hətta sosial media platformalarında belə, 1 aprelin qeyd edilməsi üçün xüsusi xəbərlər və şakalar paylaşılır.
Bəzi tanınmış şirkətlər də 1 aprel günü böyük zarafatlar edərək diqqət çəkməyə çalışırlar. Məsələn, Google və ya BBC kimi nəhənglər bu gün üçün öz xüsusi zarafatlarını təqdim edirlər.
Tarixdəki Məşhur 1 Aprel Zarafları
1 aprelin tarixinə keçmiş bir neçə məşhur zarafat da daxildir:
1957-ci il, BBC: BBC, "ağaclarda spagetti yetişdirmək" haqqında bir xəbər yayımlamışdı. Həmin xəbərdə şveytsaralı fermerlər ağaclardan spagetti toplayırdılar. Bir çox izləyici bu xəbəri ciddi qəbul edib, necə spagetti yetişdirə biləcəklərini soruşmağa başladılar.
1976-cı il, London: Astronom Patrik Muir, Pluton və Yupiterin xüsusi bir şəkildə hizalanacağı və bunun nəticəsində Yer üzündə qravitasiyanın zəifləyəcəyini iddia etdi. İnsanlara həmin an yerə tullanmağı təklif etdi, buna görə də bir çox insan yerə tullanıb havada asılı qaldığını iddia etdi.
1996-cı il, ABŞ, Taco Bell: Taco Bell şirkəti, Azadlıq Zilini aldığını və onu "Taco Liberty Bell" adlandırdığını açıqladı. Bu zarafat bir çox insanı çaşdırdı və bir neçə saat sonra şirkət bunun yalnız 1 aprel şakası olduğunu etiraf etdi.
1 Aprelin Əhəmiyyəti
1 aprel, sadəcə bir zarafat günü olmaqdan daha çox, insanların bir-birini əyləndirmək və gülüşlə birləşmək imkanıdır. Bu gündə baş verən zarafatlar, cəmiyyətin gərginliyini azaldır və insanlar arasında dostluq əlaqələrini gücləndirir. Bir çoxları üçün 1 aprel, həyatda kiçik, ancaq əhəmiyyətli bir təbəssüm yaratma fürsətidir.
Əlbəttə, 1 aprel zarafatları zərərsiz və zarafat məqsədi güdürsə, bu, insanlar arasında müsbət əhval-ruhiyyə yaradır. Lakin zarafatların sərhədləri qorunmalı və heç bir halda kiməsə zərər verməməlidir.
Son olaraq, 1 aprel — əyləncə, gülüş və bir-birini anlama günü olaraq qalır. Bu günün məqsədi sadəcə insanların üzünü güldürmək və bir az da olsa gündəlik həyatın ciddiyyətindən uzaqlaşmaqdır.