Əşrəf Abbasov Azərbaycan Musiqisinin Əbədi İzi
Əşrəf Cəlal oğlu Abbasov 1920-ci ildə Şuşa şəhərində anadan olmuşdur.
Orta məktəbi tar ixtisası üzrə Şuşada bitirmiş və 1948-ci ildə Azərbaycan Konservatoriyasını, 1952-ci ildə isə Moskva Dövlət Konservatoriyasının aspiranturasını başa vurmuşdur. Musiqi elminə olan marağı ilə tanınan Əşrəf Abbasov, Azərbaycan musiqisinin nəzəri problemləri üzərində araşdırmalar aparmış və 1952-ci ildə Moskvada "Üzeyir Hacıbəyov və onun 'Koroğlu' operası" mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək sənətşünaslıq namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1953-1957-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının rektoru və 1957-1972-ci illərdə Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Əşrəf Abbasovun musiqi sahəsindəki ən böyük xidmətlərindən biri 1965-ci ildə yazdığı ilk Azərbaycan uşaq baleti "Qaraca qız"dır. O, həmçinin fortepiano və orkestr üçün konsert, simfonik orkestr üçün "Konsertino" və bir çox başqa instrumental əsərlərin müəllifidir. 1963-cü ildə "Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi" fəxri adı ilə təltif edilmiş, 1968-ci ildə isə professor elmi rütbəsi verilmişdir.
Musiqi sahəsindəki xidmətlərinə görə bir çox mükafatlar almış, o cümlədən 1990-cı ildə "Azərbaycan SSR xalq artisti" fəxri adına layiq görülmüşdür. Əşrəf Abbasov, həmçinin "Şərəf nişanı" və 2-ci dərəcəli "Vətən müharibəsi" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Əşrəf Cəlal oğlu Abbasov 1992-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. Lakin onun adı və musiqi dünyasına qatdığı dəyər heç vaxt silinməyəcək, unudulmaz olaraq qalacaq. Böyük bəstəkar, alim və müəllim öz yaradıcılığı ilə Azərbaycan musiqisinin inkişafına dərin izlər buraxmış, əsərləri gələcək nəsillər üçün əvəzsiz bir mirasa çevrilmişdir. Əşrəf Abbasovun həyat yolunun hər anı, yaratdığı musiqilər və göstərdiyi xidmətlər, tarixə iz qoymuş, sənət aləmində əbədi yaşayacaq. Onun adı, musiqisi və əməyi heç vaxt unudulmayacaq və daim xalqının qəlbində yaşayacaq.