Zaur Əliyev də vəzifədən azad edilir? – Gözlənilməz qərarın sirri
Məlum olduğu kimi, icbari tibbi sığortanın təsis edilməsinin 10 illik yubileyi üçün fevralın 17-nə planlaşdırılan tədbir gözlənilməz şəkildə təxirə salınıb.
Mənbələr bildirdiklərinə görə ulusum.az xəbər verir ki, bu, TƏBİB-in icraçı direktoru Vüqar Qurbanovun vəzifədən azad olunmasından sonra yaranan vəziyyətlə bağlıdır.
Qeyd edilir ki, V.Qurbanovun işdən çıxarılması digər məmuru – İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyevi də hədəfə gətirib. İddialar arasında onların adının tender maxinasiyasında çəkilməsi də var.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyində ciddi kadr dəyişiklikləri və proses çərçivəsində Zaur Əliyevin vəzifədən azad edilməsi mümkündürmü?
Ulusum.az xəbərə verir ki, Globalinfo.az-a danışan iqtisadçı, sabiq deputat Vahid Əhmədov deyib ki, icbari tibbi sığortanın Azərbaycanda tətbiqi məsələsi Milli Məclisdə də müzakirə edilib:
“Həmin dövrdə Səhiyyə Nazirliyinin iki hissəyə bölünməsi məsələsi də ortaya çıxmışdı. Mən Milli Məclisin komitə iclaslarında dəfələrlə bildirmişdim ki, səhiyyə sistemi bölünməməlidir.
Səhiyyəni iki yerə ayırmaq – bir hissəsini ayrıca qurum kimi, digər hissəsini isə nazirlikdə saxlamaq düzgün yanaşma deyil. İcbari Tibbi Sığorta Agentliyi Səhiyyə Nazirliyinin tərkibində də yaradıla və uğurla tətbiq oluna bilərdi”.
Kadr siyasətinə gəldikdə, Vahid Əhmədov bildirib ki, bu məsələ dövlət başçısının səlahiyyətinə aiddir: