18-02-2025, 20:00 0 Türkiyə / Dünya
Antalya təbii fəlakətə hazırlaşır
“Ulusum”.az xəbər verir ki, Türkiyə Fövqəladə Hallar və Fövqəladə Halların İdarə Olunması İdarəsinin (AFAD) nümayəndələri iclasda bildiriblər ki, Türkiyə hakimiyyəti Antalyanı vura biləcək sunamiyə hazırlaşmağa başlayıb. Onların sözlərinə görə, hazırda Egey dənizində seysmik tufan müşahidə olunur.
Hesabatda qeyd edilir ki, cari aktivlik sonuncu dəfə 1950-ci ildə püskürən Kolumbo sualtı vulkanının yaxınlığında cəmlənib.
Antalya körfəzi və Kaş yarımadasında sunaminin baş verməsi ehtimalı var. Dalğaların hündürlüyü üç metrə çata bilər. Egey dənizində mümkün güclü zəlzələlər və ya vulkan püskürmələri üçün də hazırlıqlar davam edir.
AFAD fövqəladə vəziyyətə hazırlıq üçün mobil siren sistemlərini yerləşdirib. Onların köməyi ilə yerli sakinlərə mümkün təhlükə barədə xəbərdarlıq ediləcək. Bundan əlavə, idarə fövqəladə hallara müdaxilə bölmələri arasında koordinasiyanı gücləndirib.