23 Mart - Ümumdünya Meteorologiya Günüdür
23 mart Ümumdünya Meteorologiya Günü ilə əlaqədar olaraq, bu günün əhəmiyyəti meteorologiyanın həyatımızdakı rolunun daha da vurğulanmasına xidmət edir.
Hidrometeoroloji xidmətin inkişafı məqsədilə, son illərdə Azərbaycanda hava proqnozlarının dəqiqliyinin artırılması və müasir texnologiyaların tətbiqi üçün mühüm addımlar atılıb. Bu məqsədlə, ölkə üzrə müasir hidrometeoroloji şəbəkənin qurulması, yeni meteoroloji stansiyaların və digər müşahidə avadanlıqlarının istifadəyə verilməsi təmin olunub.
Həmçinin, hava şəraiti və çaylardakı daşqın təhlükəsi ilə bağlı məlumatların zamanında yayımlanması və müvafiq dövlət qurumlarına xəbərdarlıqların göndərilməsi, vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün vacibdir.
Bu tədbirlər, Azərbaycanda hidrometeoroloji xidmətin keyfiyyətini artıraraq əhalinin məlumatlandırılmasını və fövqəladə hallara qarşı hazırlığını gücləndirir.