Qurban bayramı bəzi müsəlman ölkələrində bu cür qeyd olunur- ARAŞDIRMA
Qurban Bayramı, İslam dünyasında ən böyük və əhəmiyyətli bayramlardan biridir. Bu bayram İbrahim peyğəmbərin (a.s.) Allaha itaətini və fədakarlığını simvolizə edir.
Ulusum.az xəbər verir ki, hər il Hicri təqviminin Zilhiccə ayının 10-da qeyd olunan Qurban Bayramı, müsəlman xalqlarında fərqli adət-ənənələrlə keçirilir. Bu məqalədə, müxtəlif müsəlman xalqlarının Qurban Bayramını necə qeyd etdiyini araşdıracağıq.
Azərbaycan
Azərbaycanda Qurban Bayramı böyük coşqu ilə qeyd olunur. Ailə üzvləri və yaxınlar bir araya gələrək bayram namazına gedir, daha sonra qurbanlıq heyvan kəsirlər. Kəsilən qurbanın əti ailə üzvləri, qonşular və ehtiyacı olanlarla paylaşılır. Bayram günləri ziyarətlər, qonaqlıqlar və xeyriyyə tədbirləri ilə zəngin olur.
Türkiyə
Türkiyədə Qurban Bayramı "Kurban Bayramı" adı ilə qeyd edilir. Bayram namazından sonra qurbanlıq heyvanlar kəsilir və ət üç hissəyə bölünür: bir hissəsi ailəyə, bir hissəsi qonşulara və dostlara, üçüncü hissəsi isə ehtiyacı olanlara paylanır. Türk xalqı bayram günlərində ailəvi və dostlarla bir araya gələrək ziyafətlər verir və bayramı böyük bir şənliklə qeyd edir.
Səudiyyə Ərəbistanı
Qurban Bayramı, İslamın beş şərtindən biri olan Həcc ziyarətinin zirvəsi olan Arafat günü ilə bağlıdır. Səudiyyə Ərəbistanında milyonlarla müsəlman Həcc ziyarətinə gəlir və burada qurbanlarını kəsirlər. Məkkə və Mədinədə keçirilən bu bayram günlərində ibadət və dualar ön plandadır. Həcc ziyarətçiləri qurbanlıq heyvanlarını kəsdikdən sonra ətlərini ehtiyacı olanlarla paylaşırlar.
Pakistan
Pakistanda Qurban Bayramı "Eid-ul-Adha" adı ilə qeyd edilir. Bayram namazından sonra qurban kəsilir və ət ailə, dostlar və yoxsullar arasında bölünür. Pakistanlılar bayram günlərində bir-birilərinə bayram təbrikləri göndərir, qonaqlıqlar verir və ehtiyacı olanlara yardım edir.
Misir
Misirdə Qurban Bayramı "Eid el-Kebir" adı ilə qeyd edilir. Qurban kəsildikdən sonra ət üç hissəyə bölünür: bir hissəsi ailə üçün, bir hissəsi qonşular və dostlar üçün, üçüncü hissəsi isə yoxsullar və ehtiyacı olanlar üçün ayrılır. Misirlilər bayram günlərində ailəvi ziyarətlər edir, müxtəlif ənənəvi yeməklər hazırlayır və paylaşırlar.
Hindistan
Hindistanda müsəlmanlar Qurban Bayramını "Bakrid" adı ilə qeyd edir. Bayram namazından sonra qurbanlıq heyvan kəsilir və ət ailə, dostlar və ehtiyacı olanlar arasında paylanır. Hindistanlı müsəlmanlar bayram günlərində ailəvi ziyarətlər, qonaqlıqlar və xeyriyyə tədbirləri təşkil edir.
İndoneziya
İndoneziyada Qurban Bayramı "Idul Adha" adı ilə qeyd olunur. İndoneziya müsəlmanları bayram namazından sonra qurbanlıq heyvan kəsir və ətlərini ailə, dostlar və yoxsullar arasında paylayırlar. Bayram günlərində ibadətlər, ziyarətlər və qonaqlıqlar geniş yayılmışdır.