Avropa İttifaqı yenidən Gürcüstanı Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb
Avropa İttifaqı yenidən Gürcüstanı Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb.
Avropa Parlamentinin 14 üzvü “Gürcüstanda demokratiyanın tənəzzülü və siyasi plüralizmə təhdidlər haqqında” qətnamə layihəsi hazırlayıb. O, “xarici agentlər” haqqında qəbul edilmiş qanunları və LGBT təbliğatına qadağaları, o cümlədən hakim partiyanın seçki bannerlərini və Sergey Lavrovun Rusiya Federasiyasının Abxaziya və Rusiya ilə barışığa kömək etməyə hazır olması barədə bəyanatını Gürcüstan hakimiyyətinin müsbət qiymətləndirməsini tənqid edir. Cənubi Osetiya.
Bununla əlaqədar Avropa parlamentariləri çağırış edirlər:
▪️ Aİ qanunlar ləğv edilənə, vizasız rejimə yenidən baxılana və hakim partiyanın yaradıcısı Bidzina İvanişviliyə qarşı şəxsi sanksiyalar tətbiq olunana qədər Gürcüstan hökumətinin maliyyələşdirilməsini donduracaq;
▪️ Gürcüstan Aİ-yə üzv olmağa namizəd ölkə kimi Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq edir, həmçinin həbsdə olan eks-prezident Mixail Saakaşvilini azad edir.