Piylənməyə qarşı inyeksiyaların qeyri-adi faydası tapılıb
Beynəlxalq tədqiqat qrupu, semaqlutid əsaslı antidiyabetik və piylənmə əleyhinə inyeksiyaların, periferik arteriya xəstəliyi (PAD) olan diabet xəstələrinin dözümlülüyü və fiziki aktivliyini 20%-ə qədər artırdığını müəyyən edib. Araşdırmanın nəticələri məşhur "The Lancet" jurnalında dərc edilib.
Bu kəşf, Kolorado Dövlət Universitetinin professoru Mark Bonaççinin rəhbərlik etdiyi tibb mütəxəssisləri tərəfindən aparılıb. Tədqiqatda 1300-dən çox şəkərli diabet və PAD-dan əziyyət çəkən xəstə iştirak edib. PAD, damarların daralması və yağ yığılması səbəbindən bacak əzələlərinə qan axınının azalması ilə əlaqələndirilən geniş yayılmış bir xəstəlikdir. Təcrübədə iştirak edən xəstələrdən yarısı semaqlutid alıb, digərləri isə plasebo qəbul edib.
Semaqlutid, GLP-1 peptidinin sintetik versiyasıdır və əvvəllər əsasən diabetin müalicəsində istifadə olunurdu, lakin son zamanlar piylənmə ilə mübarizədə də tətbiq olunur. Altı ay ərzində semaqlutid qəbul edən xəstələr, qaçış bandında 12% irəliləyiş göstəriblər. İl sonuna isə bu göstərici 21%-ə yüksəlib. Plasebo qrupu isə heç bir inkişaf göstərməyib.
Periferik arteriya xəstəlikləri dünyada təxminən 230 milyon insanı təsir edir və bu, xəstələrin ayaqlarında ağrılar və hərəkət çətinliyi ilə nəticələnir. Əgər vəziyyət ağırlaşarsa, toxumalarda xoralar da yarana bilər. Tədqiqatçılar semaqlutidin qan damarlarında iltihabı azaldaraq PAD xəstələrinin vəziyyətini yaxşılaşdırdığına inanır və bu dərmanı damar xəstəlikləri olan xəstələr üçün gələcəkdə mühüm müalicə vasitəsi olaraq qiymətləndirirlər.