İraq türkləri – Azərbaycan münasibətlərində yeni üfüqlər FOTOLAR
Turkishnews.com-da Dr. Kürəşt Çavuşoğlunun qələmə aldığı paytaxt Bakıda rəsmi qurumların, təşkilatların, universitetlərin, media və mətbuat nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutan forum haqqında ətraflı məlumat əks olunub.
Ulusum.az xəbər verİr ki, "İraq-Türkman" Jurnalistlər Birliyinin Xarici Əlaqələr üzrə nümayəndəsi Dr. Kürəşt Çavuşoğlu "Kərkük-Kültür" Dərnəyinin Antalya təmsilçisidir və Azərbaycana gələn nümayəndə heyəti arasındadır.
Ulusum.az sözügedən məqaləni təqdim edir:
Azərbaycanın paytaxtı Bakıda baş tutan 120 nəfərin iştirak etdiyi forum olduqca uğurlu keçib. Görüşlər, təhlillər və fəaliyyətlər çox səmərəli idi. Azərbaycanda rəsmi qurumların, təşkilatların, universitetlərin, media və mətbuatın nümayəndələri bir araya gəlib birgə layihə işləri və imzalanmış protokollarla bağlı görüşlər keçirdilər.
Beləliklə, İraq türkmanlarının azərbaycanlı qardaşları ilə əlaqələri yeni bir mərhələyə qədəm basdı. İki dövlət arasında tarixi dostluq və yüksək səviyyəli əməkdaşlığa əsaslanan İraq Türkləri - Azərbaycan əlaqələri daim inkişaf edir.
7 ay əvvəl Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi (Baku Center for Multikulturalizm Mərkəzi) və Beynəlxalq Münasibətlərin Analizi Mərkəzi (Beynəlxalq Münasibətlərin Təşviqi Mərkəzi) və Kərkük Mədəniyyət Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə "İraq türkmanları və türk dünyası: tarixi yaddaşı xilas edən-İraq türkmanları və türk dünyası:
"Tarixin bərəkəti" adlı beynəlxalq konfransda İraq, Türkiyə və xarici ölkələrdən 40 iraqlı türkmandan (siyasətçilər, alimlər, tədqiqatçılar, rəssamlar, din xadimləri və aydınlar) ibarət nümayəndə heyəti ilə iştirak edib. Bu ziyarətlər həm münasibətlərin gedişini qiymətləndirmək, həm də gələcək illər üçün yol xəritəsinin çəkilməsi, eləcə də münasibətlərin yeni ölçüyə keçməsi baxımından mühüm bir mərhələ idi. İraq türklərinin bu tərəqqiyə böyük önəm verdikləri bir məsələdir.
İraq Türkləri, Azərbaycan və Türk Dünyası arasındakı əlaqələrdə mədəni əməkdaşlıq öz əhəmiyyətini biruzə verir. Digər tərəfdən, İraq türkləri və Azərbaycanla əlaqələr son illər inkişaf etməyə başlayıb. Bu ziyarətlər və tədbirlər İraq Türkmanları-Azərbaycan münasibətləri üçün yeni üfüqlər açır.
Rübabə SAHİB
https://www.turkishnews.com/tr/content/2024/05/31/irak-turkleri-azerbaycan-iliskilerinde-yeni-ufuklar/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3BMwnVArAeArleo1dTmJn7ERbCEeAbnVFwUuwdKWZhqhnjtCeqOCw_mkg_aem_AT4pQZYMvfgqsN4zFWqc--8OBTeOiDX7rgOlHj_E4a5QYeTuf7uaTO51MnEH4HoGwTtAVb5STFp_m6iaCPHFChmy#google_vignette
https://www.medihaber.com.tr/irak-turkleri-azerbaycan-iliskilerinde-yeni-ufuklar/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3XOcxFAfADdLjYE21LsA8yCgke18meR6TI5qUlK6ZnIGN5xJq_uI5CA-Q_aem_AT5B5SaI1Z69Vi9xMy7lRw2ALVJ_-TUyUqLOpPE9NjmFv8TJUIf4QrmR8-k7C8N-fOS1BLKPYK2LvAD8EsdjnP4e